reklama
4. 5. 2012 | poslední aktualizace: 6. 5. 2012  20:28
Macháček: Pithart dobře píše o Číně

Pithart o Číně

Pravdou je, že senátor vyzývá k jisté rehabilitaci slova protekcionismus. Když se ale na text podíváme pečlivěji, zjistíme, že autor hlavně vyzývá k pečlivější diskusi a analýze toho, v čem a jak máme Číně konkurovat.
Jan Macháček
Jan Macháček
komentátor Respektu
Jan Macháček
Jan Macháček
foto: Archiv HN

Článek senátora Petra Pitharta o Číně vzbudil na serveru iHNed.cz nebývalou diskusi a ohlas.

Není se co divit. Je dobře a provokativně napsaný a v českém kontextu zatím není běžné, aby někdo jasně řekl, že vytyčit si jako cíl „konkurovat Číně“ je blbost. Liberálové budou (a jsou) možná zděšeni: Pithart vyzývá k protekcionismu, říká, že se má Evropa bránit! 

reklama

V Pithartově textu se mimochodem praví: Aby byly naše výrobky stejně dobré a stejně laciné jako ty čínské, museli bychom se dnes vzdát sociálního zřetele, nejen tedy ochabujícího sociálního státu. Takže péči o seniory bychom museli předat rodině a sousedům. Nezbylo by nám než se vykašlat na ochranu životního prostředí.

Pravdou je, že senátor vyzývá k jisté rehabilitaci slova protekcionismus. Když se ale na text podíváme pečlivěji, zjistíme, že autor hlavně vyzývá k pečlivější diskusi a analýze toho, v čem a jak máme Číně konkurovat. Tahle debata je mimochodem úplně běžná v Německu, také v USA sílí hlasy volající potom, že Číně je třeba se postavit a v ekonomickém souboji ji porazit: vlajka volného obchodu začíná poněkud plihnout.

Taktéž ve Skandinávii vlády již dlouho vytvářejí strategie tohoto typu, protože dobře vědí, že Čína už dávno není jen levný výrobce zboží, ale velmi chytře a koncepčně investuje do vzdělání a špičkových technologií.

Pithart rozhodně neříká, že máme zabránit dovozu čínských koloběžek nebo ponožek. A v tom, že ošklivé slovo konkurenceschopnost se používá zcela tupě a bez analýzy, má pravdu. Mimochodem: nebyl to náhodou Václav Klaus, kdo říkával, že nezná konkurenceschopnost státu, ale pouze jednotlivého podniku?

Zaujalo mne, že Sabina Slonková na serveru Aktuálně.cz „informovaně naznačuje“, že Roman Janoušek byl patrně informátorem či agentem tajných služeb.

Je-li to pravda, pak je skutečně pozoruhodné, že největší gauneři v této zemi jsou zároveň agenty či přímo zaměstnanci různých rozvědek. Zrovna kolegyně Slonková o tom leccos ví, protože jiný rozvědčík a zloděj v jedné osobě jménem Srba si právě na ni najal nájemného vraha.

Další důvod k tomu, aby tajné služby v této zemi překontrolovala občanská komise, jako po revoluci.

Autoři: Jan Macháček
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Pithart-neuvěřitelně slizký čech. (Vítězslav Dohnal)
Viz jeho výrok jako předsedy vlády k Moravanům v.r. 89."Vlamujete...
No, zpracoval jsi tu otazku vyborne. Jeste 11.035 otazek, (anonym)
a muzes jit na doktorat v Plzni.
Nazývat kontrarevoluční listopadový puč Revolucí je dnes ve světle smutné skutečnosti přece jen hloupé pane autore! (eda)
Revolucí se označuje pohyb znamenající pro většinu populace daného...
Re: Pithart o Číně (Hans)
Revoluce je označení pro náhlou změnu. Narozdíl od evoluce.
A proto známe pojmy revoluce a kontrarevoluce u obou jde o radikální změnu jen z rozdílnými znaménky s ohledem na zájmy většinové populace! (eda)
Třeba pan A.Konečný zastává s soběvlastní úporností maloburžoazní...
Zobrazit diskusi
Profil autora

Po roce 1989 spoluzakládal týdeník Respekt, do něhož tehdy přispíval svými investigativními reportážemi s ekonomickou transformační tematikou. S krátkou přestávkou působí v Respektu od jeho počátků, v roce 2000 byl zástupcem šéfredaktora. V Hospodářských novinách působí od roku 2002. Každý den píše na internetu Audit Jana Macháčka.

Jan Macháček je novinář a hudebník. Přední český komentátor a analytik aktuálních otázek domácího a mezinárodního politicko-ekonomického dění sleduje témata jako jsou krize eurozóny nebo evropská integrace. Zpracovává analýzy pro Český rozhlas a Českou televizi a přednáší žurnalistiku na New York University v Praze. Se svými přednáškami k tématům hospodářské politiky navštěvuje mezinárodní univerzity a konference.

V osmdesátých letech byl jako signatář Charty 77 činný v řadě disidentských a nezávislých publikačních aktivit. Jako člen Plastic People of the Universe působil na undergroundové hudební scéně, dodnes hraje na kytaru ve skupině Garage. Je předsedou správní rady Knihovny Václava Havla. Vydal knihu Mistři světa amoleta (2009) a za svou novinářskou činnost byl několikrát oceněn, například v roce 2010 získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

více

 

Kontaktujte mě
machacek(z)respekt.cz
reklama
Vyhledat
Respekt Edice
Autorovy Nejčtenější
reklama
reklama
reklama