reklama
20. 9. 2012 | poslední aktualizace: 20. 9. 2012  16:30
Macháček: Alkohol, smrt a ideologie

Alkohol, smrt a ideologie

Hlavou státu prezentovaný názor je ta nejjednodušší ideologie. Ať už za jedovatý alkohol může kdokoli, pokud začne umírat tolik lidí, byla dočasná prohibice jediný správný postup a není na ní nic siláckého.
Jan Macháček
Jan Macháček
komentátor Respektu
Jan Macháček
Jan Macháček
foto: Archiv HN

Prezident Václav Klaus se pustil do státem nařízené prohibice. Jde podle něj o „silácké, jednoduché řešení“. Klaus dále tvrdí, že za všechno mohou příliš vysoké daně na alkohol a že to pak jinak skončit nemohlo, a pak také, že stát „selhal v kontrole trhu s lihovinami“.

Tolik prezident. Spíše se chce říci, že „jednoduchý“ je jako obvykle Klausův názor. V tom koneckonců asi spočívá jeho politický talent či instinkt: banálně jednoduchý, jednostranný a vyhrocený názor zaručeně zaujme – a taky že ano. Je to na titulních stranách a „nahoře na serverech“ a pan prezident je spokojen.

reklama

Hlavou státu prezentovaný názor je ta nejjednodušší ideologie. Podíváme-li se na neblahé jevy jako alkoholismus, konzumaci drog, hazard, ale i třeba korupci, osvědčil se vždy a všude pouze vyvážený přístup. Jde vždy o morálku, výchovu, osvětu a prevenci na jedné straně. O jednoduchá, transparentní a vymahatelná pravidla a třeba i malý, ale efektivní stát (a státní kontrolu) na straně druhé. A nakonec o represi, tresty, zákazy a sankce.

Vše musí být v rovnováze a ta rovnováha může být ještě dolaďována podle kritérií, která jsou specifická pro jednotlivé státy a regiony (historie, kultura, aktuální situace). Když se příliš zdůrazňuje jedno, druhé nebo třetí, tak to nefunguje. Jen zaslepení doktrináři věří, že se vše dá řešit zákazy nebo na druhé straně malými daněmi.

V případě korupce i pančování platí, že malý stát nestačí. Lidé musejí tušit, a jejich elity jim to musejí říkat a jít příkladem, že krást a podvádět se nemá. Ideologie může být někdy užitečná, pokud se rovnováha přesune jedním směrem. Je to náš případ? Asi těžko. Jsou místa v Evropě, kde jsou daně na alkohol mnohem vyšší. Řekl bych, že selhala především státní kontrola (v tom má Klaus pravdu), ale pak jde také o to, že Masaryk lidem říkal, že krást a podvádět se nesmí, a Klaus to neřekl nikdy.

Ať už ale za to může kdokoli, pokud začne umírat tolik lidí, byla dočasná prohibice jediný správný postup a není na ní nic siláckého. Jako „vedlejší produkt“ si Klaus neodpustí zaútočit jednou ranou na oba ministry TOP 09, v případě Kalouskových celníků je to asi rána celkem přesná (je tu však také policie, ministerstvo obchodu a zemědělství). Heger si však kritiku určitě nezaslouží, je to poslední člověk v české politice, který se chová silácky. Možná je to spíše jeden z mála zbylých slušných lidí v české politice.

Autoři: Jan Macháček
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Machackuv masssážní bulvární recyklát na jakékoliv téma (anonym)
ve stylu po dešti bejvá mokro, a hlavní cíl ? motat, masssírovat...
Metanolová pěna dní (Ivoš)
Slabý stát (který se rozdal a levně rozprodal) nebudí respekt....
Ale prosím vás, za socialismu u nás jsme měli silný stát, (Ivan Nový)
a taky ho nikdo nerespektoval, lidi masově kradli, na černo pálili...
Klaus Raus (anonym)
167
Nebat se a nekrast, stop loupezim (Matematik)
Davam kmotrostanu rok maximalne dva roky. Droli a rozpada se jako...
Zobrazit diskusi
Profil autora

Po roce 1989 spoluzakládal týdeník Respekt, do něhož tehdy přispíval svými investigativními reportážemi s ekonomickou transformační tematikou. S krátkou přestávkou působí v Respektu od jeho počátků, v roce 2000 byl zástupcem šéfredaktora. V Hospodářských novinách působí od roku 2002. Každý den píše na internetu Audit Jana Macháčka.

Jan Macháček je novinář a hudebník. Přední český komentátor a analytik aktuálních otázek domácího a mezinárodního politicko-ekonomického dění sleduje témata jako jsou krize eurozóny nebo evropská integrace. Zpracovává analýzy pro Český rozhlas a Českou televizi a přednáší žurnalistiku na New York University v Praze. Se svými přednáškami k tématům hospodářské politiky navštěvuje mezinárodní univerzity a konference.

V osmdesátých letech byl jako signatář Charty 77 činný v řadě disidentských a nezávislých publikačních aktivit. Jako člen Plastic People of the Universe působil na undergroundové hudební scéně, dodnes hraje na kytaru ve skupině Garage. Je předsedou správní rady Knihovny Václava Havla. Vydal knihu Mistři světa amoleta (2009) a za svou novinářskou činnost byl několikrát oceněn, například v roce 2010 získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

více

 

Kontaktujte mě
machacek(z)respekt.cz
reklama
Vyhledat
Respekt Edice
Autorovy Nejčtenější
reklama
reklama
reklama